Automatyzacja testowania

Opublikowano: Maj 2022


Automatyzacja - jest to proces polegający na odciążeniu bądź całkowitemu ograniczeniu ludzkiej pracy manualnej jak również umysłowej przy użyciu skryptów, które wykonują powtarzające się czynności w sposób automatyczny.

 

Dlaczego automatyzować testy?

Dla zespołu developerskiego oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na testy wykonanego zakresu oprogramowania oraz możliwość wykonania testów samemu bez konieczności oczekiwania na wykonanie pracy przez zespół jakości lub odbierający realizację zadania.

Dla zespołu testerskiego lub zespołu jakości oznacza zmniejszenie obciążenia i możliwość skupienia się na kolejnych obszarach danego systemu lub na innych projektach w firmie. Automatyzacja daje też możliwość raportowania i budowania procesów QA opartych na pewności, że dany zakres testowy został wykonany, oraz na możliwości analizy wyników z danymi historycznymi.

Dla zespołu utrzymaniowego oznacza zmniejszenie ryzyk związanych obsługą błędów na komercyjnie uruchomionym środowisku produkcyjnym. Dzięki dobrze zaprojektowanej i wdrożonej automatyzacji mamy pewność, że zgłoszone przez użytkownika błędy dotyczą zakresu nieprzetestowanego i niepokrytego automatyzacją. W razie wątpliwości zawsze można uruchomić dowolną ilość przebiegów testowych „na życzenie”, co znacząco wpływa na skrócenie czasu diagnozy i naprawy.

Dla zespołów sprzedaży wdrożona automatyzacja dostarcza dodatkowe argumenty świadczące o jakości oferowanych produktów i rozwiązań oraz zapewnienie możliwości spełniania wymagań jakościowych klientów – w szczególności na rynku publicznym. Wykorzystanie scenariuszy zaprojektowanych do automatyzacji często pozwalają na łatwe i szybkie przygotowanie materiałów instruktażowych i aktywizujących użytkowników systemu.

Potrzebujesz testów?

Zapoznaj się z nasza ofertą testowania oprogramowania.

Skontaktuj się